page contents

ارزش گذاری

ارزش گذاری به معنی تعیین قیمت برای کالا یا خدمات است. ارزش گذاری فعالیتی است که باید تکرار شود، از این حیث فرآیندی مداوم و پیوسته به شمار می رود. این تداوم ناشی از تغییرات محیطی و عدم ثبات شرایط بازار است که لزوم جرح و تعدیل قیمت را ایجاب می کند. ارزش گذاری با هدف حداکثر کردن سود، افزایش سهم بازار، رهبری کیفیت، ادامه حیات یا افزایش قیمت بازار انجام میگیرد.
امروزه نسبت زیادی از دارایی های شرکت ها نامشهود است. مدیران و حسابداران در تعیین ارزش دارایی های شرکت ها دچار مشکلاتی میشوند که در گذشته به ندرت وجود داشت. اکثر روش های موجود برای اندازه گیری و ارزش گذاری دارایی های نامشهود و سرمایه فکری، از درون پژوهش در حوزه های اقتصاد، مدیریت، حسابداری، مهندسی و غیره برخاسته است.
نتیجه این فرآیندها دستیابی به برخی چارچوب ها و الگوهای سنجش است که برای توسعه توانمندی های بخش اقتصاد و سنجش دارایی های فکری قابل استفاده اند. مالكيت معنوي در بسياري از موارد، موجب افزايش يا تقويت ارزش دارايي‌هاي مشهود و نامشهود شركت مي‌شود، اما به نظر مي‌رسد اين‌گونه دارايي‌ها، تفاوت‌هايي در محاسبه ارزش و قيمت، با دارايي‌هاي مشهود داشته باشند. در كشورهاي پيشرفته، به دليل شرايط خاص و منحصر بفرد اين دارايي‌ها، دولت و سازمان‌هاي دست‌اندركار، بيشتر دارايي‌هايي را كه در رديف مالكيت معنوي قرار مي‌گيرند، ثبت و مورد حمايت قرار مي‌دهند و حقوق و قوانين ويژه‌اي براي آنها پيش‌بيني و وضع كرده‌اند. اين حمايت‌ها، مبتكر طرح يا مخترع را از ارزش اقتصادي دارايي خويش آگاه مي‌سازند.
تاكنون، فرمول استاندارد و معيني براي ارزش‌گذاري مالكيت معنوي پيدا نشده است، اما روش‌هاي مختلفي وجود دارد كه تا حد بسيار زيادي توانسته‌اند متغيرها و فاكتورهاي اثرگذار بر ارزش مالكيت معنوي را مورد توجه قرار داده و راه‌حل‌هاي قابل قبولي ارائه دهند. ارزش‌گذاري اين نوع دارايي‌ها، داراي روند پيچيده‌اي است و ضريب عدم اطمينان بالايي دارند. شرايط محيطي، وجود بازارهاي مناسب براي ايجاد نقدينگي و عوامل متعدد ديگر، بر ارزش گذاری اين‌گونه دارايي‌ها مؤثر است.
به طور خلاصه فرآيند تعيين ارزش فناوري یا هرگونه دارایی نامشهود، اصطلاحاً ارزش گذاري ناميده مي شود . و یا به عبارتی، ارزش گذاری یعنی کمی کردن در واحد پولی.

بیشتر بخوانید: علامت تجاری چیست؟

بیشتر بخوانید: طرح صنعتی چیست؟

 

جهت مشاوره و خدمات ارزش گذاری با شماره ۰۹۱۲۱۸۷۶۲۷۱ آقای مرادی تماس بگیرید.